Eğer beynimizin %100’ünü kullansaydık?

Eğer beynimizin %100'ünü kullansak neler olurdu.


Beynimizin yüzde yüzünü kullanacağımız bir zamanın geleceğine veya kimi insanların bu noktaya çoktan eriştiğine düşünenler var. Bu ne kadar gerçek? Bir insana sunulmuş bedeninde barınan tanrısal bir gücünün olduğu ve bunu kullanamaması gerçek olabilir mi?

İnsanlar beyninin sadece yüzde 10’u ile şu an yaşadığımız dünya üzerindeki teknolojileri yaptı, bir gelecek inşa etti . Kısaca şu an sahip olduğunuz her şeyi ve diğer insanların sahip olduğu her şeyi beyinlerinin sadece yüzde 10’u ile yaptıklarını düşünün, peki ya tamamını kullansalardı neler yaparlardı? Bu soruya verilen cevaplar aslında çok fazla düşsel güç gerektiriyor yani aklınızın sınırlarını zorlayacak her şey. Örneğin beyninin yüzde yüzünü kullanan bir insan herhangi bir dili dakikalar içinde öğrenebilir, göz rengini ya da cinsiyetini değiştirebilir, kurşun geçirmeyebilir, etrafımızdaki tüm nesneleri kontrol edebilir, tüm organ ve sistemlerimizi kontrol edebilir, başkalarının düşüncelerini okuyabilir ve daha saymakla bitiremeyeciğimiz şeyleri yapabilir. 

Bu hayatta yapmak istediğiniz ancak hangi imkan ve şartlar dahilinde dahi olsanız yapamayacağınız bir şey düşünün. Görünmez olmak gibi ya da nesnelere hakim olabilmek, istediğiniz bir anda karşınızdakinin haberi dahi olmadan kendi görüntünüzü onun telefonunun ekranına yansıtmak, evdeki eşyaları oturduğunuz yerden hareket ettirebilmek.

Sahip olduğumuz tüm teknolojiyi ve yaşantımızı kurmamızı sağlayan beynimizi elbette inceledik, üstüne hem de sayılamayacak kadar araştırma yaptık ancak beynimizin kullanılmayan bir bölümüne rast gelmedik, aynı zamanda, beynin sadece küçük bir kısmını kullanıyor olsaydık pek çok beyin hasarını sorunsuz atlatabilirdik. İnsanlar beyinlerinin aynı oranda kullanıldığını inanmakta güçlük çeker. Gelmiş geçmiş birçok zeki insan ile bir başka kişinin beyinlerini aynı oranda kullandığını düşünmek saçma gelir. Yüzdelik olarak bir dilim söyleyemesek de beynimizin yüzde 10’una ya da yüzde yüzüne sahip olma şeklinde değerlendiremeyeceğimizi anladık. Ancak bazı görüşlere göre yüzde onunu kullandığımızı söylemenin yanlış olduğunu söylemek de yanlıştır. Aynı şekilde beynimizin yüzde yüzünü kullandığımızı söylemekte yanlıştır.  İnsandan insana beynin kullanımına bağlı olarak aktif bölgelerin yoğunluğu da değişmektedir demek çok daha doğru olabilir.

Kendimizden öte bir gücün içimizde olduğu fikri bazılarımızın hoşuna gitmiş ve kendini çok daha farklı hissettirmiş olabilir.Ne olursa olsun kendimizden öte olan o güç hayal gücümüz. Asla gerçekleştiremeyeceğiniz şeyleri düşünmenizi sağlayan bir mekanizmaya sahipsiniz. Her şey düşünmekle başlayacak ve gelecek istediğiniz gibi şekillenecek.

Comments 8

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. %10’u kullanıyoruz bilim adamları vss üstün zekalılarda demekki %15 vss oranlarında.

Eğer beynimizin %100’ünü kullansaydık?

log in

reset password

Back to
log in