Türk mühendisler Guinness Dünya Rekorlar Kitabında yerini aldı!

Türk mühendisler Guinness Dünya Rekorlar Kitabında yerini aldı!


Milli Savunma Üniversitesi bünyesindeki Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil İbrahim Yavuz ,Türk mühendisler olarak havada en fazla kalan droneları tasarlayarak Guinness Dünya Rekorları Kitabı’na girdiklerini aktardı.

İskenderun Teknik Üniversitesi 4’üncü Teknoversite Günleri’nde ki buluşmaya katılan Milli Savunma Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr.Halil İbrahim Yavuz, Savunma Sanayisinde İHA-SİHA Teknolojisi konulu konferans verdi. Doç. Dr. Halil İbrahim Yavuz, Türk mühendisler olarak en fazla havada kalan droneları tasarladıklarını ve Guinness Dünya Rekorları kitabına girdiklerini belirterek şunları söyledi:

“İHA projesinde 6 kişilik bir ekip ile savunma sanayisi için çalışıyoruz. Sadece gözetleme için kullanılan tasarımlarımız İHA, eğer silah taşıyorsa SİHA olarak adlandırılıyor. Savunma sanayi için pek çok faydalı projemiz var. Tüm dünyadan projelerimizde çalışan karma bir grubuz. Askeri standartlara yönelik üretimler yapmaya çalışıyoruz. Ürettiğimiz araçları havada ve karada kullanarak askeri kayıplarımızı en aza indirmeye çalışıyoruz. Ayrıca askerlerimizin yükünü azaltarak, hedefleri anında imha etmeyi amaçlıyoruz. Yer kontrol sistemleri ve termal kameralarla İHA ve SİHA’larla savunma sanayimizi desteklemeye çalışıyoruz. Dronelarımız uzun süre ve uzun mesafelerde gidebiliyor. Böylece çekim alanımız genişliyor. Bizler bugün askeri alanda kullanılabilecek, her türlü şarta dayanıklı İHA ve SİHA yapabiliyoruz. Bunun için ilerleyen zamanlarda fikirleri ve projeleri olan öğrencilerimizi her zaman destekleyebiliriz.”

Konferanstan sonra uçurulan örnek bomba imha dronu

Kaynak:gazetevatan.com

Comments 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türk mühendisler Guinness Dünya Rekorlar Kitabında yerini aldı!

log in

reset password

Back to
log in